VODIKOV CENTER

Prihodnost zelenih vodikovih tehnologij na čezmejnem območju Interreg Slovenija-Avstrija

Vodikov center je trajna, čezmejna raziskovalno-industrijska mreža, ki povezuje in nadgrajuje regionalne prednosti raziskovalno-razvojnega potenciala za delovanje sektorja vodikovih tehnologij. Podjetjem omogoča dostop do infrastrukture ter novih razvojnih znanj in tehnoloških dosežkov na območju Slovenije in Avstrije.

Enotna vstopna točka

Vodikov center deluje tudi kot enotna vstopna točka v sodelovanju s sedežem in kontaktno pisarno v Mariboru (Štajerska gospodarska zbornica) ter strokovnimi podpornimi točkami na lokacijah v Ljubljani (odgovoren Kemijski inštitut), Gradcu (odgovorna Tehniška univerza Gradec) in Beljaku (odgovorna Koroška univerza uporabnih znanosti). Platforma Vodikov center deluje v okviru projekta H2GreenFUTURE, ki je v okviru Interreg programa Slovenija-Avstrija sofinanciran s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj.

MREŽA ČLANOV

Članska mreža in (digitalna) platforma sta namenjeni čezmejnemu sodelovanju podjetij, raziskovalno-razvojnih centrov in izobraževalnih ustanov s poudarkom na skupnih raziskavah in razvoju inovacij, projektnem sodelovanju, nudenju posameznih storitev ter izmenjavi znanj in izkušenj
Članstvo v Vodikovem centru je brezplačno in odprto za različne potencialne deležnike: MSP-je, velika podjetja, razvojno-raziskovalne organizacije s svojimi laboratoriji, centre odličnosti, izobraževalne institucije, start-upe, raziskovalce, študente in druge posameznike s programskega območja, ki s svojim strokovnim, razvojnim in raziskovalnim delom, znanji, kompetencami in izkušnjami bistveno prispevajo k razvoju prebojnih vodikovih tehnologij in njihovi večji uporabi v čezmejnem območju in širše.

PLATFORMA VODIKOV CENTER OMOGOČA

Pregled raziskovalne infrastrukture

Izmenjava znanja

Informacije o razpisih

Predstavitev organizacij in dosežkov

Mednarodno povezovanje in mreženje

Usposabljanje in izobraževanje

H2GreenFUTURE DELOVNA SKUPINA​

Delovna skupina H2GreenFUTURE povezuje raziskovalce, predstavnike industrije, raziskovalno-razvojne centre, tehnološke parke, študente in druge posameznike iz Slovenije in Avstrije, ki delijo svoje znanje, izkušnje in informacije o vodikovih tehnologijah. S sodelovanjem bomo opredelili mejne pogoje za pilotne projekte, spodbujali inovacije, sodelovali pri izobraževalnih dejavnostih in podpirali izvajanje akcijskega načrta H2GreenTECH za vodikove tehnologije na območju Interreg Slovenija-Avstrija.

Aktivnosti članov delovne skupine H2GreenFUTURE bodo do zaključka projekta novembra 2026 potekale v okviru 2-3 strokovnih regionalnih srečanj (DEC-MAJ 2025), medregijskih kongresov v Ljubljani, Mariboru in Gradcu ter razširjenega političnega foruma.

Delovna skupina je bila ustanovljena v okviru delovnega paketa 1 – Prikaz izvajanja čezmejnega pilotnega projekta.

CILJ

S pilotnim projektom prikazati vse integralne predpogoje, ki bi bili potrebni za izvedbo takšnega ali večjega projekta vodikove tehnologije.

KONTAKT

ODBOR DELEŽNIKOV VODIKOVEGA CENTRA

Odbor deležnikov Vodikovega centra, ki ga sestavljajo predstavniki izobraževalnih in razvojno-raziskovalnih institucij, industrije, političnih organov ter predstavniki ministrstev/agencij in drugih podpornih institucij, bo spodbujal medsektorsko sodelovanje za vzpostavitev inovacijskega ekosistema na področju vodikovih tehnologij. To sodelovanje je ključnega pomena za odpravljanje razvojnih ovir, oblikovanje zakonodaje in spodbujanje razvoja ter vpeljave vodikovih tehnologij v obeh državah. Člani odbora bodo sodelovali pri sprejemanju odločitev za pospešitev prehoda na zeleno energijo.

Izhodišče za delo je Čezmejna primerjalna analiza sistema politik na področju vodika, dokument pripravljen v okviru Interreg SI-AT projekta H2GreenTECH.

Dejavnosti članov odbora bodo potekale do konca projekta, tj. novembra 2026. Odbor se bo sestajal vsaj dvakrat letno (prek spleta in osebno). Poudarek bo na oblikovanju simulacije peskovnika in določanju ustreznih regulativnih ukrepov na podlagi študij primerov (pilotni projekt H2 in lokalne energetske skupnosti). Pred končno simulacijo/izvedbo bo organizirano ločeno srečanje za čezmejno izmenjavo znanja med oblikovalci politik iz obeh držav o razvoju vodikovega gospodarstva.

Odbor deležnikov Vodikovega centra je ustanovljen v okviru delovnega paketa 2 – Pilotni H2 regulatorni peskovnik.

CILJ

Opredeliti izzive na področju zakonodaje in predpisov, jih obravnavati z oblikovanjem predlogov in predloge preizkusiti s simulacijo regulativnega peskovnika.

VODSTVO VODIKOVEGA CENTRA

UPRAVNI ODBOR VODIKOV CENTER:

Predsednik: dr. Blaž Likozar

Kemijski inštitut, Slovenija
E-pošta: blaz.likozar@ki.si

Podpredsednik: dr. Viktor Hacker

Tehniška univerza Gradec, Avstrija
E-pošta: viktor.hacker@tugraz.at

KOORDINATORJI:

Andreja Kumer

Štajerska gospodarska zbornica, Slovenija
E-pošta: andreja.kumer@stajerskagz.si

Petra Props

Kemijski inštitut, Slovenija
E-pošta: petra.props@ki.si

STROKOVNE PODPORNE TOČKE:

Kemijski inštitut, Ljubljana, Slovenija

Kontakt: prof. dr. Blaž Likozar
E-pošta: blaz.likozar@ki.si

Tehniška univerza Gradec, Gradec, Avstrija

Kontakt: prof. dr. Viktor Hacker
E-pošta: viktor.hacker@tugraz.at

Koroška univerza uporabnih znanosti, Beljak, Avstrija

Kontakt: dr. Claudia Pacher, dipl. ing.
E-pošta: forschung@fh-kaernten.at

PARTNERSKI KONZORCIJ H2GreenFUTURE:

Štajerska gospodarska zbornica

Ulica talcev 24, 2000 Maribor, Slovenija
Kontakt: Andreja Kumer
E-pošta: andreja.kumer@stajerskagz.si

HYDROGEN CENTER
E-pošta: hydrogencenter@stajerskagz.si
Tel.: +386 2 220 87 00

Kemijski inštitut

Hajdrihova ulica 19, 1000 Ljubljana, Slovenija
Kontakt: Petra Props
E-pošta: petra.props@ki.si

Forschung Burgenland

Steinamangerstraße 21, A-7423 Pinkafeld, Avstrija
Kontakt: Chistian Seidl
E-pošta: christian.seidl@forschung-burgenland.at

Tehniška univerza Gradec

Inffeldgasse 25, 8010 Gradec, Avstrija
Kontakt: dr. Michael Lammer
E-pošta: michael.lammer@tugraz.at

Koroška univerza uporabnih znanosti

Europastrasse 4, 9524 Beljak, Avstrija
Kontakt: dr. Wolfgang Werth
E-pošta: W.Werth@fh-kaernten.at

Regionalna razvojna agencija Zasavje

Kolodvorska cesta 2, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenija
Kontakt: Nina Juratovec
E-pošta: nina.juratovec@rra-zasavje.si